3.3.2017 – PrednáŠka – Genetická manipulácia zvierat

Žiaci sa v rámci projektu EUROPAWS zúčastnili veľmi zaujímavej prednášky pani učiteľky Sutórisovej – Genetická manipulácia zvierat.

p. uč. L. Šoltésová

Fotogaléria:

 

1.3.2017 – Kvíz zameraný na práva zvierat

Žiaci zapojení do projektu EUROPAWS si pod vedením p. uč. Petrušovej overili svoje vedomosti v kvíze zameranom na práva zvierat.

Mgr. L. Šoltésová

 

19.12.2016 – Europaws – Psí kalendár

web-img1482305054499V rámci projektu Europaws sme so žiakmi ZŠ Čaňa vyrobili kalendáre a peniažky z ich predaja venujeme útulku v Haniske. Aj vy môžete kúpou kalendára podporiť túto peknú myšlienku. 

Ďakujeme! 🙂

bližšie info u p.uč. L. Šoltésovej

Fotogaléria:

 

17.12.2016 – Europaws – Mobilita v Španielsku

web-mobilita-1Dňa 5. 11. 2016 sa naše žiačky spolu s pani učiteľkami v rámci projektu Erasmus plus s názvom Europaws zúčastnili vytúženej mobility do Španielka. Navštívili mesto Gijon,spoznali život školy Colegio La Asunicón. Okrem toho, že si vyskúšali svoje jazykové zručnosti, odchádzali s množstvom zážitkov a skúseností z bohatého programu, ktoré pre nich pripravili naše španielske kolegyne.

1Žiačka Veronika Szelesová, 9.B: 5.11.2016 sme spoločne s našimi pani učiteľkami Mgr. Luciou Šoltésovou, PaedDr. Katarínou Kozmovou a Mgr. Ľudmilou Žoldakovou navštívili školu v Španielsku. Našim domovom sa na týždeň stalo mesto Gijón. Boli sme ubytované v hostiteľských rodinách. Mali sme nabitý program, rôzne výlety, workshopy a iné aktivity. Najviac nás zaujali zvierací park Cabarceno, Aquarium, Bear Foundation či prehliadka mesta Oviedo. So žiakmi z iných krajín sme spoločne pracovali a prezentovali navzájom svoje školy. Navštívili sme aj mestskú radnicu a stretli sa s primátorom Gijónu. Ochutnali sme aj tradičné španielske jedlo tortiu. Bolo zaujímavé byť priamo na vyučovaní v španielskej škole a vidieť ako všetci nosia uniformy. Spoznali sme zaujímavých ľudí a videli množstvo zvierat. Pobyt bol naozaj výborný aj vďaka našim pani učiteľkám, ktoré nám vždy pomohli a vlastne nám dali šancu skúsiť niečo nové. Veľmi nás teší, že sme sa tohto projektu mohli zúčastniť a veríme že sa našej škole podarí ísť za hranice znova.

4Žiačka Adriana Jašenská, 9.A: V pondelok sa začal náš nabitý program návštevou Bear foundation (medvedej rezervácie) kde sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote medveďou, taktiež sme boli v ich tesnej blízkosti a mohli ich pozorovať pri krmeni. Neskôr sme sa stretli s pánom, ktorý podporuje zaujímavú myšlienku a to výstavbu útulku, ktorého súčasťou bude aj veterinárna klinika. Množstvo túlavých psíkov tak bude môcť nájsť svoj nový domov. Veľmi pútavou bola večerná prehliadka neďalekého mesta Oviedo, kde sme zažili pravé čaro španielskych uličiek, videli tradičnú architektúru a pochutili si na úžasnej horúcej čokoláde. Každý den sme spolu s našimi pani učiteľkami vyskúšali nové jedlá španielskej kuchyne a všetkým nám zakaždým veľmi chutilo

IMG_20161109_153941Žiačka Anka Jacková, 7.C: V utorok sme navštívili španielsku školu Colegio La Asuncion a neskor absolvovali prehliadku radnice. Privítal nás aj primátor a dostali sme aj malé darčeky. Večer sme sa pozreli na pamiatky mesta Gijon a ochutnali aj ich tradičnú čokoládu. V stredu pre nás boli pripravene aktivity, ktoré sme absolvovali v škole so španielskymi, talianskymi a tureckými študentami. Poobede sme mali voľný program tak sme s pani učiteľkami zašli na nákupy. Vo štvrtok sme sa zúčastnili zaujímavých prezentácii o včelách a psích signáloch a bol pre nás pripravený obed. Ochutnali sme španielsku tortiu aj iné jedlá. Nasledovala party v parku pre psov. V posledný deň nášho pobytu v Španielsku sme mali možnosť pozrieť sa ako sa učia v španielsku. S dievčatami sme sa rozlúčili a museli odísť domov. Lúčenie bolo ťažké ale zostali sme naďalej v kontakte. Bola to skvelá skúsenosť a na tento výlet nikdy nezabudnem.

 IMG_20161109_204959_BURST002Žiačka: Viktória Barnová, 9.B: V sobotu príletom to Asturias začalo naše „španielské dobrodružstvo“ kedy sme sa rozdelili do hosťovských rodín a navzájom sa spoznávali. Dievčatá aj rodina u ktorých som týždeň bývala boli veľmi milí a pohostinní. Každý deň sme mali pripravený bohatý program. Naučili sme sa spolupracovať so zahraničnými študentami, zlepšili sme si komunikáciu v anglickom jazyku a obohatili svoje vedomosti. Vďaka tomuto pobytu sme získali známosti a kamarátov v Španielsku, Taliansku a Turecku. Veľmi sa mi tam páčilo, bola to skvelá skúsenosť nie len pre mňa ale aj pre moje „spolucestovateľky„.

p. uč. Šoltésová

Fotogaléria:

 

 27.11.2016 – Erasmus + – Prečo Europaws?

DSCN0075Ponuka zapojiť sa do medzinárodného projektu prišla ešte pred tromi rokmi. Už vtedy sa začala prostredníctvom Erasmus+ spolupráca so školami v Španielsku, Taliansku a Turecku. S pani učiteľkami z týchto krajín sme spoločne napísali projekt a každý rok ho zlepšovali až sa nám to podarilo a náš projekt bol schválený.

utuokA prečo práve Europaws? Význam tohto slovného spojenia je európske labky. Deti majú k zvieratkám veľmi blízko a to nie len tie slovenské. V tomto projekte sme preto videli možnosť prepojiť lásku k zvieratám s možnosťou spoznať zahraničných študentov a ich edukačné zázemie. Počas dvoch rokov trvania projektu budú žiaci a učitelia aktívne komunikovať s partnerskými školami v Španielsku, Taliansku a Turecku. V rámci tohto obdobia sú naplánované aj výmenné pobyty pre našich žiakov v týchto krajinách. V novembri sme navštívili mesto Gijon a španielsku školu Colegio La Asunción. V máji sa na nás už tešia v Taliansku a k nám žiaci s pani učiteľkami zavítajú v októbri. Projekt Europaws ukáže žiakom okrem iného aj možnosť ako pomáhať opusteným, či nechceným zvieratám. Deti sú naša budúcnosť a je preto dôležité zamerať sa aj na ich výchovu v oblasti ochrany zvierat.

DSCN0105Skupina žiakov a učiteľov pripravuje rôzne aktivity v danej oblasti ochrany zvierat. Do týchto aktivít sa ochotne zapájajú takmer všetci žiaci našej školy. V posledných mesiacoch sme zorganizovali na škole zbierku pre útulok pre opustené zvieratá pri Haniske. Žiaci priniesli krmivo, rôzne prikrývky, vodítka, hračky a iné pomôcky, ktoré spríjemňujú život psíkom v útulku. OLYMPUS DIGITAL CAMERAPri osobnej návšteve žiaci tieto vyzbierané predmety odovzdali pracovníkom útulku a zároveň boli oboznámení s hlavnou činnosťou tohto zariadenia. Zároveň pomohli aj s venčením psíkov, čo bolo pre nich príjemným obohatením. Navštívili sme aj kolegyňu Janku Bubniakovú, ktorá chová kozy. Žiaci urobili rozhovor s malým Majkom, ktorý je na invalidnom vozíku, ale vďaka koziemu mlieku, ktoré dostáva pravidelne a zadarmo sa mu veľmi darí a jeho zdravotný stav sa zlepšuje.

Žiaci pracovali aj na školských projektoch, prostredníctvom ktorých sa bližšie zamýšľali nad ochranou zvierat. Tieto aktivity žiaci konali pri príležitosti Dňa ochrany zvierat (4.10.)

DSCN0044V blízkej dobe plánujeme uskutočniť ponuku na adopciu psíkov z útulku. Taktiež pripravujeme nástenný kalendár s fotografiami „útulkáčov“. Tento kalendár si budú môcť ľudia zakúpiť a pomôcť tým dobrej veci.

Do projektov Erasmus+ sú zapojené mnohé základné a stredné školy. Do projektu Europaws je zapojená z nášho regiónu iba naša škola, čo nás samozrejme veľmi teší.

PaedDr. Katarína Kozmová, Mgr. Lucia Šoltésová

Fotogaléria:

 

26.10.2016 – Návšteva útulku pri Haniske

titul-utulokŽiaci ZŠ Čaňa s pani učiteľkami príjemne a užitočne strávili utorkové popoludnie návštevou útulku pri Haniske. Opusteným psíkom darovali rôzne dobroty, staré deky,matrace. Pomohli venčením psíkov v útulku. Zamestnanci útulku ocenili záujem detí o opustené zvieratká. Deti sa pre túto myšlienku nadchli a táto návšteva určite nebola poslednou.

Ďakujeme veľmi pekne všetkým rodičom a žiakom, ktorí prispeli materiálnou zbierkou pre opustených psíkov v útulku.

 Bez vašej pomoci by to mali oveľa ťažšie 🙂

p. uč. Šoltésová

utuok

 

14.10.2016 – Štart projektu Erasmus+ – Europaws

web-ZSCANAZákladná škola, Pionierska 33, Čaňa získala grant Európskej únie v rámci programu Erasmus+. Projekt nesie názov Europaws a jeho hlavnou myšlienkou je vybudovať v žiakoch spoločenskúzodpovednosť voči zvieratám a ich právam. Počas najbližších dvoch rokov budú žiaci Základnej školy v Čani v spolupráci so školami v Španielsku, Taliansku a Turecku vyvíjať rôzne aktivity s cieľom chrániť zvieratá a hovoriť za nich. web-ZSCANA2Budú im pomáhať návštevami útulkov, organizovaním zbierok, tvorbou plagátov či videí. V rámci medzinárodnej spolupráce štyri žiačky vycestujú v novembri 2016 do Španielska. Vybrané boli na základe súťaže, ktorá prebehla na škole a týždeň budú bývať v rodinách svojich španielskych rovesníkov. Spoznajú tak život žiakov a školy v meste Gijon. Žiaci a web-erasmus1učitelia všetkých zapojených škôl navštívia Čaňu koncom roka 2017. Projekt prináša jedinečnú príležitosť nielen podporovať dobrú myšlienku, ale aj vymieňať si skúsenosti so zahraničnými študentmi a zlepšovať sa v anglickom jazyku.

Zodpovedné: Šoltésová, Kozmová, Petrušová

Mgr. L. Šoltésová