KORONA – IZOLÁCIA 2

Milí rodičia,

ponúkame Vám ďalšie rady a tipy ako sa NEzblázniť počas koronaizolácie v domácnosti s pubertiakom/čkou.

1, Nájdite si fotografiu Vášho dieťaťa, keď bolo malé. Pozrite sa na ňu a opakujte: „ Ten znudený pubertiak, ležiaci v detskej izbe je to isté roztomilé dieťa z fotografie.

2, Vyčleňte tínedžerovi priestor, do ktorého ostaní členovia rodiny môžu vstupovať len na základe jasne a zreteľne vysloveného povolenia.

Povolenia typu: „ eeee“, „ chrsnxks“ „ hmmm“  sa nerátajú.

3, Neriešte veci, ktoré nie sú životne dôležité. Bordel v ich izbe naozaj nikoho neohrozuje!

4, Napíšte si pravidlá prežitia v koronaizolácií. Nech zahŕňajú 3 pravidlá pre rodičov, 3 pravidlá pre ostatných členov domácnosti a 3 pravidlá pre tínedžerov.

Pravidlá typu : „ netrieskať dverami“ , „každý deň urobím jednu z domácich činností „ a „nenazývať svojich súrodencov pojmológiou chovných zvierat“ !

5, Nekritizujete pubertiakov a nezveličujte . Skúste pozitívne konštatovanie.

Npr. namiesto vety : „ Milión krát som ti hovorila, aby si po sebe upratoval“, skúsime vetu: „ Som naozaj rada, že si si po sebe upratal tanier. Budem vďačná, ak si zajtra skúsiš upratať všetko „ 

6, Nezakazujte im online priestor. Potrebujú ho rovnako ako vodu, vzduch, spánok a možno v súčasnosti aj o niečo viac .

7, Nevypytujete sa ich stále, či niečo nepotrebujú. Chlieb s maslom si už vedia dávno spraviť sami. Zároveň im buďte bútľavou vŕbou, vždy keď to potrebujú.

8,Áno, ešte stále sme v koronaizoĺácií. Áno, ešte stále musíme byť doma. Áno, ste ten najhorší rodič na svete. Ale buďte v kľude, pretože tento typ rodiča sa v súčasnosti nachádza v každej domácnosti.

9, V prípade krízy sa zapozerajte na červenú farbu, presne toľko sekúnd , koľko máte rokov, kým tínedžer s jeho typickým úškrnom neodíde do inej izby.

10, Milí rodičia, dnes vychovávate tínedžera , ktorý v budúcnosti môže viesť tento svet . Je na Vás aký bude. Čo je najdôležitejšie? Koronaizolácia i puberta raz pominie. [1]

Držme si palce a spolu to zvládneme!

Šk.špec. pedagogičky Janka a Viťka

[1] Mirabilis

Comments are closed.