Divadelné predstavenie Kráska a netvor

Dňa 9. 12. 2019 sa žiaci 5. ročníka zúčatnili divadelného predstavenia vo veľkej sále Historickej radnice v Košiciach. Herecký súbor Spišského divadla pod režisérskou taktovkou Petra Palika stvárnil na pomerne vysokej umeleckej úrovni príbeh starý ako ľudstvo samo – príbeh o kráske a netvorovi. Táto rozprávka o pôvabnom dievčati a obludnom zverovi sa dá okrem iného nazvať i veľkou metaforou o kráse ukrytej v hĺbke ľudskej duše, ktorej korene siahajú až do antickej mytológie. Dnes sú známe mnohé literárne, operné, baletné, či bábkové podoby tohto príbehu, aj nespočetné množstvo jeho filmových verzií.

Deti našej školy si pozreli dramatizáciu na motívy rozprávky francúzskej spisovateľky Jeanne-Marie Leprince de Beaumont – ide o jedno z najznámejších autorských  spracovaní uvedenej rozprávkovej témy. Inscenácia sa okrem krásy a škaredosti (vonkajšej i vnútornej) zameriava aj na kritiku ľudskej pretvárky, sebectva a samoľúbosti, ktorých symbolom sa stala maska, a to v rôznych podobách: kostým a maska zvieraťa, neprirodzene „našuchorené“ šaty egoistických sestier hlavnej hrdinky Bianky, ich tváre ukryté pod tonami líčidiel. Naproti maske ako výrazu falošnosti človeka sa tu objavuje ruža – symbol ľudskej úprimnosti, „čistých“ úmyslov, nevinnosti a dobroty.

Umeleckému stvárneniu – okrem výrazného výchovného zacielenia – nechýbal ani humorný aspekt – deti sa do sýtosti nasmiali najmä pri výstupoch troch afektovaných Biankiných sestier a ich smiešnych nápadníkov.   

Z divadelného predstavenia tak žiaci odchádzali nielen pobavení, ale veríme, že aj poučení.

Tešíme sa na ďalšiu ponuku divadelného predstavenia.

vyučujúce SJL 

Comments are closed.