Kaštieľ a archeopark v HANUŠOVCIACH NAD TOPĽOU

Dňa 30. 4. 2019 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v Hanušovciach nad Topľou.

Barokový kaštieľ ponúka návštevníkom dobovo zariadené interiéry Dessewffyovcov, niekdajších vlastníkov kaštieľa. Expozíciu dotvárajú početné pamiatky darované touto rodinou múzeu. Spôsoby  bývania vyšších spoločenských vrstiev mali možnosť žiaci obdivovať aj na poschodí v 5 miestnostiach zariadených ako pseudobarokový salón, salón v štýle art deco so štýlovou kachľovou pecou, poľovnícku chodbu, meštiansku obývaciu izbu. prírodovednej expozícii žiaci sledovali vývoj od vzniku hornín cez treťohorné more, štvrtohorné vyhynuté cicavce až po súčasnú flóru a faunu vranovského regiónu. Vojnové dejiny dokumentuje historická expozícia s početnými exponátmi vojenskej munície a výstroja, nakoľko samotný kaštieľ bol počas 2. svetovej vojny sídlom velenia pracovného tábora zriadeného na výstavbu trate Prešov-Strážske.

Poklady najstaršej histórie prináša archeologická expozícia Svet dávnych vekov, nachádzajúca sa v podzemí kaštieľa. Spája tradičnú prezentáciu originálnych archeologických nálezov s interaktívnymi vizualizačnými doplnkami a trojrozmerným scénickým zobrazením jednotlivých období praveku až novoveku. Žiakov najviac zaujal unikátny nález venuše z neolitu a keltská šatová spona.

Zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín, imaginárne prejsť v čase vyše 30 tisícročí, umožnilo žiakom živé archeologické múzeum v prírode – Archeopark Živá história, nachádzajúci sa vedľa kaštieľa. Päť obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Tieto objekty sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska. Najstarším objektom je kožený stan – približne spred 30 000 rokov. Najmladším je zrub Slovanov z 9.-10. storočia. V obydliach sa nachádza jednoduchý nábytok a predmety dennej potreby, ich interiéry dopĺňajú plastiky muža, ženy a dieťaťa, odetých do ručne ušitých odevov s typickými doplnkami. Žiaci mali možnosť vyskúšať si jednoduché remeselné činnosti – prácu s kamennou sekerou, drevenou motykou, mletie obilia na rotačnom mlynčeku, výrobu keramiky z hliny, tkanie na krosnách. Zaujal ich aj areál so zvieratkami, chlapci a odvážnejšie dievčatá súťažili v lukostreľbe.

Žiaci odchádzali domov plní zážitkov z príjemne stráveného dňa.

Dejepisnú exkurziu pripravili a zrealizovali vyučujúci dejepisu:

uč. Vasková a uč. Szilágyi

Comments are closed.